To nie czary

Płatności zbliżeniowe: Słyszałeś o nich? A może jesteś już profesjonalistą w tej dyscyplinie? Opowiemy, co to jest, jakie ma możliwości i czy zapewnia bezpieczeństwo.

O czym mowa?

Technologia znana być może z innych obszarów zastosowań: kartę, telefon komórkowy, zegar czy breloczek zbliżamy do urządzenia i już następuje transmisja danych – wejście otwarte, kwota zapłacona, abonament sprawdzony. To samo dzieje się w przypadku płatności zbliżeniowych. Klient trzyma kartę płatniczą kilka centymetrów od terminalu i dokonuje płatności w ciągu kilku sekund, co potwierdza z reguły sygnał optyczny i akustyczny. A w przypadku niewielkich kwot nie jest wymagana autoryzacja poprzez podanie PIN-u lub złożenie podpisu. Funkcja zbliżeniowa jest zatem wymarzonym rozwiązaniem dla punktów handlowych, w którym obsługa odbywa się szybko, a średni poziom kwot transakcyjnych jest stosunkowo niski.

Czy to bezpieczne?

Wystarczy przytrzymać kartę i już zapłacone: czy to bezpieczne? Jak najbardziej, bezpieczeństwo zapewnione na poziomie tradycyjnych transakcji realizowanych kartami. Przepływ danych między terminalem a kartą realizowany jest podczas transakcji płatniczej w zakodowany sposób i podlega międzynarodowym standardom bezpieczeństwa EMV. Dodatkowe przy każdej transakcji dynamiczne parametry bezpieczeństwa obliczane są na nowo, zapobiegając tym samym użyciu skopiowanej karty. Ponadto na chipie zapisywane są dane osobowe (nazwisko posiadacza karty itp.). Oszust nie skorzysta z „podsłuchania” przepływu danych. Autoryzacja i przetwarzanie danych przy terminalu płatniczym odbywa się w tradycyjnie niezawodny i szybki sposób.

Dlaczego warto się tym zainteresować?

Płatności zbliżeniowe to wyłącznie same korzyści: szybkość, praktyczność, większy obrót i perspektywa na przyszłość. Klient płaci przeciętnie dwa razy szybciej kartą zbliżeniową, niż zwykłą kartą płatniczą, ponieważ nie musi podawać kodu PIN czy składać podpisu. I kilka razy szybciej w porównaniu z płatnością gotówkową, bo nie musi szukać drobnych ani czekać na wydanie reszty. Dzięki temu kolejki do kasy będą krótsze.

Szybkość i wygoda płacenia kartą zbliżeniową znajduje odzwierciedlenie również w obrotach: ich wzrost jest zauważalny w przypadku małych kwot.

Płatności zbliżeniowe należą do rozwiązań przyszłościowych, ponieważ wkrótce wielu klientów będzie płacić z użyciem smartfonów wyposażonych w funkcję NFC – w punktach handlowych oczywiście zbliżeniowo. Portfel będzie można zostawić w domu, gdyż również z promocji, programów lojalnościowych, kuponów itp. będzie można korzystać bezpośrednio i w czasie rzeczywistym za pomocą smartfonu.

Jaki jest sposób na sukces?

Płatności zbliżeniowe podbijają cały świat. Jednakże sukces zależy od tego, czy klient będzie mógł wszędzie płacić zbliżeniowo czy tylko w nielicznych punktach. Co to oznacza? Im więcej sprzedawców będzie umożliwiać i wspierać płatności zbliżeniowe, tym większa korzyść dla nas wszystkich.

I ty możesz zainwestować w przyszłość: potrzebny jest ci terminal płatniczy z odpowiednią technologią. Od sezonu letniego 2014 wszystkie terminale płatnicze firmy SIX wyposażone są w funkcję zbliżeniową. Ważne jest również dobre przeszkolenie personelu przy kasie i świadomość klienta na temat możliwości płatności zbliżeniowych. Chętnie skorzysta on z tej opcji, a kolejki przy kasie będą coraz krótsze...