Bezpieczeństwo – kto i jak się do niego przyczynia?

Harmonijnie dopasowana choreografia bezpieczeństwa. Pokażemy, kto i w jaki sposób przyczynia się do tego, aby płatności bezgotówkowe były bezpieczne.

Kiedy posiadacz karty używa przy kasie swojej karty kredytowej lub debetowej, następują błyskawiczne procesy autoryzacji i przetwarzania. Za pośrednictwem kompleksowej infrastruktury sieciowej rozpoczyna się współdziałanie wydawców kart, organizacji płatniczych, centrów autoryzacyjno-rozliczeniowych takich jak SIX, sprzedawców i klientów. Kto i w jaki sposób przyczynia się do tego, aby płatności bezgotówkowe były bezpieczne?

Posiadacz karty

Klienci powinni uważać na to, aby nie zgubić karty. Jeżeli już to się zdarzy, zgłaszają ten fakt u wydawcy karty. Wiedzą, jak ważne jest, aby chronić indywidualne hasła. Podczas zakupów online unikają sklepów internetowych bez kodowania SSL i korzystają przede wszystkim ze stron, które w procesie płatniczym wykorzystują technologię 3D Secure i wymagają od posiadacza karty dodatkowej identyfikacji. Klienci wiedzą też na przykład, że e-maile wysyłane przez podejrzane centra pomocy z prośbą o podanie haseł w celu odblokowania rzekomo zablokowanego konta służą wyłącznie zdobyciu tychże haseł. Dlatego, kiedy e-mail wygląda podejrzanie, nie klikają na łącza i nie otwierają załączników.

Sprzedawca

Przedsiębiorcy tworzą, konserwują i nadzorują swoje sieci zgodnie z międzynarodowymi wymogami bezpieczeństwa PCI DSS. Korzystają z terminali płatniczych najnowszej technologii i w ramach biznesu internetowego współpracują z dostawcami usług płatniczych, którzy posiadają certyfikat PCI DSS i oferują technologię 3D Secure. Dzięki temu sprzedawcy mają pewność, że spełniają wymogi bezpieczeństwa i chronią siebie oraz klientów przed przykrymi niespodziankami.

Organizacje płatnicze

Organizacje płatnicze, takie jak Visa i MasterCard, wymagają wdrożenia standardów bezpieczeństwa zarówno przez sprzedawców, jak i przez centra autoryzacyjno-rozliczeniowe. To one opracowały międzynarodowy standard PCI DSS w celu zwiększenia bezpieczeństwa płatności kartami oraz ochrony sprzedawców i posiadaczy kart przed nielegalnym wykorzystaniem danych pochodzących z kart płatniczych.

Wydawcy kart

Wydawcom kart (bankom) bardzo zależy na tym, aby ich infrastruktura spełniała standardy bezpieczeństwa PCI DSS, ponieważ zarządzanie kartami musi odbywać się za pośrednictwem bezpiecznych aplikacji. Oprócz tego podczas produkcji kart banki przestrzegają przepisów PCI Card Production. Otoczenie produkcji oraz materiały muszą spełniać wszystkie wymogi.

Akceptacja kart (centrum autoryzacyjno-rozliczeniowe)

Routing transakcji musi spełniać najwyższe wymogi bezpieczeństwa. Autoryzację kart i następujące po niej przetwarzanie transakcji realizują centra autoryzacyjno-rozliczeniowe, takie jak SIX, za pośrednictwem najbezpieczniejszych systemów. Centra autoryzacyjno-rozliczeniowe nadzorują cały przebieg transakcji i posiadają oprogramowanie do wykrywania oszustw oraz systemy monitorowania, które wykrywają najmniejsze odstępstwa od normy. Terminale płatnicze oraz infrastruktura płatnicza spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa, a wszystkie transakcje bazują na najnowszych technologiach kodowania.