2015: Rok smartfonów

2015: Rok smartfonów

Nowe technologie, nowe rynki, nowi oferenci – nowe impulsy! W branży płatniczej zachodzą zmiany. Zobaczmy więc, co przyniesie przyszłość...

Już w 2014 r. jako trendy zidentyfikowaliśmy mPOS i mobilne portfele. Jak rozwinęły się wspomniane trendy? Co jeszcze dzieje się w branży płatności bezgotówkowych?

Elastycznie i mobilnie – dzięki mPOS

Dla przypomnienia: mPOS to rozwiązanie dla drobnych sprzedawców i osób prywatnych, które chcą akceptować płatności kartą. Chodzi o poręczne urządzenia, które łączy się ze smartfonem, i dzięki którym w prosty sposób można odczytywać karty płatnicze. Autoryzacja odbywa się za pośrednictwem mobilnego połączenia, natomiast do potwierdzania transakcji standardowo używa się kodu PIN. Tego typu rozwiązania stosuje się już w praktyce. Firma SIX także opracowała odpowiedni produkt na rynek szwajcarski – „mCashier” jest już dostępny.

Mobilne portfele: smartfon jako elektroniczna centrala

Mobilny portfel, czyli: wszystko, co zazwyczaj nosi się w portfelu, w przyszłości będzie łatwo i w przejrzystej formie dostępne na smartfonie. Od kart płatniczych przez karty klienta, kupony i bony po bilety itd. Przy pomocy mobilnego portfela będzie można w łatwy i szybki sposób wymieniać pieniądze między osobami prywatnymi oraz dokonywać płatności w punktach sprzedaży.

Na rynku są już dostępne różne rozwiązania, ale jak na razie w większości zaspokajają one jedynie część potrzeb. Bodźcem do dalszego rozwoju będą nowe produkty firmy Apple zgodne z technologią NFC – iPhone 6 i Apple Watch, dzięki którym niebawem trend stanie się rzeczywistością. W związku z tym firma Apple zapowiedziała nową usługę płatniczą Apple Pay – system, który prawdopodobnie jest najbliższy przedstawionej tu definicji mobilnego portfela.

W zakresie mobilnego portfela firma SIX jest właśnie w fazie tworzenia nowego produktu: w 2015 r. na szwajcarskim rynku pojawi się rozwiązanie płatnicze «Person-to-Person» (w skrócie P2P). Dzięki niemu osoby prywatne w prosty i wygodny sposób będą mogły w czasie rzeczywistym przesyłać sobie pieniądze. W 2016 r. rozwiązanie to zostanie poszerzone o bezpieczne płatności w punktach sprzedaży.

Ale to nie wszystko, co oferują mobilne portfele: dzięki nim można gromadzić i bezpiecznie przechowywać często używane dane użytkownika np. adresy dostawy czy adresy do rachunku. Na początku 2015 r. firma SIX we współpracy z firmami MasterCard i Visa udostępni taką funkcję dla branży e-commerce. Podczas zakupów w sklepie internetowym klienci przy pomocy MasterPass i V.me mogą w wygodny sposób finalizować zamówienia i dokonywać płatności. Twoje dane płatnicze są bezpiecznie przechowywane i można je w łatwy sposób pobrać. To szybkie i proste rozwiązanie dla klienta w konsekwencji przekłada się na większą liczbę transakcji w obszarze e-commerce. 

Łatwiej, szybciej: zbliżeniowo

Płatności zbliżeniowe – kartą, ale również przy pomocy innych urządzeń i gadżetów wykorzystujących technologię NFC – wprawdzie nie są jeszcze rozpowszechnione na szeroką skalę, ale na różnych rynkach szybko zyskują na popularności. Coraz więcej terminali płatniczych posiada funkcję płatności zbliżeniowych i zarówno klienci, jak i sprzedawcy doceniają szybkie, nieskomplikowane przetwarzanie płatności – przede wszystkim w przypadku drobnych kwot.

Bliżej klienta: Wielokanałowość i programy lojalnościowe

W nadchodzącym roku dla większości sprzedawców priorytetami będą rozwiązania wielokanałowe i programy lojalnościowe. Pod względem technicznym już funkcjonują, jednak nie są jeszcze rozpowszechnione na rynku. Ich znaczenie dla handlu będzie sukcesywnie rosło i generowało nowe bodźce. Warto, aby sprzedawcy byli na bieżąco i śledzili aktualne trendy – w każdym razie my będziemy trzymać dla was rękę na pulsie...