Nowa aplikacja płatnicza Paymit podbija rynek – jak długo będziemy jeszcze potrzebować gotówki?

Nowa aplikacja płatnicza Paymit podbija rynek – jak długo będziemy jeszcze potrzebować gotówki?

SIX, UBS i Zürcher Kantonalbank promują pierwszą aplikację płatniczą w Szwajcarii otwartą dla wszystkich banków

Dzięki Paymit smartfon zmienia się w portfel – pod koniec maja firmy SIX, UBS i bank Zürcher Kantonalbank zaczęły promować pierwszą na rynku szwajcarskim aplikację płatniczą otwartą dla wszystkich. Dzięki innowacyjnej aplikacji na terenie całej Szwajcarii można w szybki i bezpieczny sposób przekazywać i otrzymywać pieniądze – ze smartfona na smartfon. Cecha, która wyróżnia Paymit: to pierwsza aplikacja płatnicza opracowana jako otwarty system, co sprawia, że mogą z niej korzystać wszystkie banki (obecnie trwają negocjacje z kolejnymi potencjalnymi partnerami bankowymi).

Paymit szybszy niż gotówka

Zalety nowej aplikacji: Paymit jest szybszy niż gotówka – przelewy są dokonywane w czasie rzeczywistym. Aplikacja jest praktyczna, łatwa w obsłudze i spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa. Paymit to połączenie słów „Payment” i „Transmit”. Do korzystania z aplikacji wymagane jest tylko posiadanie numeru w szwajcarskiej sieci komórkowej i w zależności od rodzaju aplikacji konto bankowe i/lub karta kredytowa lub karta przedpłacona. 
 

Kolejny krok: P2M

Pierwsza faza Paymit obejmuje płatności między osobami prywatnymi. Stworzenie społeczności Paymit to podstawa, aby stopniowo zyskiwać akceptację handlu. Aplikacja jest przygotowywana pod kątem zastosowania w punktach sprzedaży, handlu online i przy płatnościach In-App. „Paymit ma zastąpić gotówkę. Pierwszym krokiem będzie wprowadzenie Paymit jako środka płatniczego w bezobsługowych punktach sprzedaży lub transakcjach niskokwotowych. Współpraca z szeroką grupą sprzedawców stworzy podstawy do zadomowienia się Paymit na rynku”, wyjaśnia Pedro Deserrano, Chief Marketing Officer w firmie SIX Payment Services. 

Płacenie przez aplikację daje frajdę

Paymit daje użytkownikom frajdę! Przykład: jesteś z przyjaciółmi na obiedzie w restauracji i chcesz oszczędzić obsłudze dzielenia rachunku? Rozwiązanie to Paymit – jedna osoba płaci, a pozostali goście błyskawicznie przelewają swoją część. Rodzina chce podzielić się kosztami prezentu dla ulubionej cioci? Poszczególne kwoty są błyskawicznie przelewane w wygodny sposób za pośrednictwem smartfona z kanapy lub z kawiarni. 

Czy świat potrzebuje jeszcze gotówki?

Wszystkie nowe rozwiązania płatnicze nasuwają pytanie, czy ludzie w ogóle potrzebują jeszcze gotówki. Mała podróż dookoła świata pokazuje różne upodobania w kwestii wyboru – płatność gotówką czy bezgotówkowo? Gotówka ma (jeszcze) wielu zwolenników, ale również kilku wrogów. Niektórzy politycy, ekonomiści i banki emisyjne opowiadają się za zniesieniem gotówki, ponieważ mogłoby to pomóc ograniczyć przestępczość i brudne interesy. Coraz więcej krajów ogranicza korzystanie z gotówki i preferuje transakcje elektroniczne. Na przykład bank centralny Danii chce od 2016 r. zaprzestać produkcji banknotów i monet.

W szwedzkich kościołach ofiary na mszę przekazuje się bezgotówkowo

Już od lat ulubionym środkiem płatniczym Szwedów jest karta kredytowa. Nawet wierni często przekazują ofiary na mszę w formie bezgotówkowej. Także bezdomni w Szwecji, którzy sprzedają gazety, dopasowali się do nowych czasów i oferują klientom możliwość bezgotówkowego dokonywania płatności i ofiarowywania datków. W Wielkiej Brytanii w 2014 r. po raz pierwszy płatności bezgotówkowe wyprzedziły płatności gotówkowe – w ubiegłym roku 52% Brytyjczyków dokonywało płatności bezgotówkowo.

Fakt, iż wielu mieszkańców Afryki nie ma dostępu do konta bankowego, okazał się sprzyjającą okolicznością dla rozwoju płatności bezgotówkowych. W odległych zakątkach ludzie często nie mają konta bankowego, mają natomiast dostęp do Internetu. W krajach, takich jak Kenia czy Uganda, pensje i rachunki za prąd są przelewane na smartfony. Eksperci prognozują, że do 2017 r. w Afryce będzie 350 mln. telefonów komórkowych z dostępem do Internetu. Na całym świecie jest dziś blisko 250 mln osób aktywnie korzystających z mobilnych płatności; w 2014 r. wartość mobilnych transakcji handlowych wyniosła 450 mln dolarów (dane wg Gartner i Juniper Research).

Niemcy kochają gotówkę i brzęczenie monet w portfelu – w ankiecie 74% obywateli wypowiedziało się przeciwko zniesieniu gotówki. Gotówka daje im poczucie bezpieczeństwa. Statystycznie przeciętny Niemiec nosi przy sobie 103 euro w gotówce. Jednakże po stronie technicznej jest kilka rzeczy do nadrobienia, ponieważ tylko co czwarta kasa w Niemczech potrafi akceptować płatności dokonywane za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Paymit jest również tematem zamieszczonego poniżej wywiadu z Pedro Deserrano.