Badanie dotyczące zakupów online – smartfon najważniejszym towarzyszem

Badanie dotyczące zakupów online – smartfon najważniejszym towarzyszem

Nowe badanie bierze pod lupę zachowania zakupowe i oczekiwania użytkowników Internetu z 17 krajów.

Kupujący w Internecie mają coraz więcej urządzeń, za pośrednictwem których dokonują zakupów, jednocześnie oczekując większej personalizacji. To jeden z wniosków wynikających z nowego międzynarodowego badania przeprowadzonego przez szwajcarską agencję DigitasLBi. Pod lupę wzięto trendy w handlu detalicznym i zachowania zakupowe oraz oczekiwania użytkowników Internetu z 17 krajów. Ankietę przeprowadzono między innymi w Australii, Belgii, Danii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Francji, Chinach, Indiach, Japonii, USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Gotówkę w coraz większym stopniu zastępują transfery elektroniczne kwot w czasie rzeczywistym. Takie rozwiązania Peer-to-Peer, jak na przykład „Paymit” firmy SIX, podbijają rynki.

Jeden klient – do pięciu urządzeń

Konsumenci na całym świecie oczekują dziś od sprzedawców prowadzenia sprzedaży wielokanałowej i możliwości robienia zakupów na wielu urządzeniach. I tak, osoby robiące zakupy online wykorzystują do tego celu do pięciu urządzeń (komputery, smartfony, tablety, telewizory z funkcją Smart TV). Dla porównania: w 2014 r. było to średnio 2,8 urządzenia.  17% kupujących deklaruje posiadanie co najmniej jednego urządzenia noszonego przy sobie („wearable-device”). Dzięki nowym produktom, takim jak Apple Watch, liczba ta jeszcze wzrośnie.  55% ankietowanych deklaruje, że smartfon długofalowo zmienił ich zachowania zakupowe.
 

Powiązanie ze sklepem stacjonarnym warunkiem sukcesu

Mądrzy sprzedawcy rozpoznają ważne trendy i wykorzystują je, aby stworzyć klientom idealne warunki do robienia zakupów. Z badania wynika, że coraz popularniejszym wariantem zakupowym staje się tzw. „In-Store-Pick-Up”. Klient w spokoju wybiera produkt w domu za pośrednictwem Internetu i odbiera go w sklepie. 62% ankietowanych deklaruje, że częściej robi zakupy, kiedy sprzedawcy mają dla nich spersonalizowaną ofertę. 75% ankietowanych rejestruje się w sklepach internetowych, których oferta dopasowana jest specjalnie do ich upodobań i potrzeb.

Smartfon najważniejszym towarzyszem podczas zakupów

Jeszcze nigdy nie było tylu możliwości robienia zakupów co obecnie. Klienci chcą zaoszczędzić czas i pieniądze, a smartfon staje się nieodzownym towarzyszem podczas zakupów. 56% kupujących deklaruje, że chętnie płaci w sklepach za pomocą smartfonu i cieszy się z rozwijania tej możliwości. Smartfon staje się łącznikiem pomiędzy światem online i offline, otwierając sprzedawcom nowe możliwości indywidualnego marketingu.  

Zakupy społecznościowe coraz popularniejsze

Serwisy społecznościowe w coraz większym stopniu wpływają na decyzje zakupowe. I tak np. u ponad połowy ankietowanych użytkowników (52%) Facebook zmienia zachowania zakupowe. Dla porównania: w 2014 r. udział ten wynosił 36%. Pinterest wpływa na 46%, Instagram 43%, a Twitter 36% ankietowanych. Niemal co trzeci konsument (28%) na świecie dokonał już zakupu za pośrednictwem platformy serwisu społecznościowego (tzw. „zakupy społecznościowe”). W tym obszarze liderem są Zjednoczone Emiraty Arabskie – 56% mieszkańców robi zakupy poprzez serwisy społecznościowe. Także opinie online zyskują coraz bardziej na znaczeniu: 66% klientów czyta je podczas robienia zakupów online, 36% szuka ich, dokonując zakupów w sklepie stacjonarnym.