Paymit – plan firmy SIX na sukces – dwa miliony użytkowników do 2017 r.

Paymit – plan firmy SIX na sukces – dwa miliony użytkowników do 2017 r.

Firma SIX promuje pierwszą aplikację płatniczą w Szwajcarii otwartą dla wszystkich banków – Paymit. UBS i Zürcher Kantonalbank to pierwsze banki oferujące klientom możliwość dokonywania płatności za pośrednictwem Paymit. Pedro Deserrano, Chief Marketing Officer firmy SIX Payment Services, opowiada w wywiadzie o potencjale nowej aplikacji.

Co sprawia, że Paymit to ciekawe rozwiązanie dla banków i ich klientów?

Pedro Deserrano: Paymit to otwarty system, z którego może korzystać każdy – wystarczy pobrać aplikację z iTunes lub Google Play. Oferujemy go we współpracy z bankami, co sprawia, że mamy doskonały system dystrybucji. W kwestii płatności ludzie mają zaufanie do banków, a Paymit to nie jakaś tam aplikacja, którą pobiera się z nieznanego źródła. Oferuje ją twój bank, stanowi część twojej bankowości internetowej, dzięki czemu jest bezpieczna, godna zaufania i wiarygodna. Paymit to część szwajcarskiego systemu płatniczego i spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa. A ponadto Paymit działa szybko i ułatwia życie, a korzystanie z niego daje dużo frajdy!

Wybiegnijmy nieco w przyszłość: gdzie będzie Paymit za dwa lata?

Pedro Deserrano: Z badań wynika, że obecnie w Szwajcarii w obiegu nadal jest ok. 87 mld CHF gotówki. Jeżeli Paymit zastąpiłby chociaż pięć procent tej kwoty, byłby to dla nas wspaniały sukces. Naszym celem na najbliższe dwa lata jest pozyskanie dwóch milionów klientów. Dzięki współpracy z dwoma flagowymi szwajcarskimi bankami – UBS i ZKB – które oferują klientom Paymit, ufamy, że uda się nam osiągnąć ten ambitny cel. Kolejni potencjalni partnerzy bankowi wyrazili już swoje zainteresowanie.

... a jak wygląda przyszłość płatności bezgotówkowych?

Pedro Deserrano: Bądźmy szczerzy: banki boją się Apple Pay i innych podobnych istniejących rozwiązań oraz faktu, że mogłyby stracić swoje wkłady. Mamy nadzieję, że dzięki Paymit w ciągu najbliższych dwóch lat stworzymy rozległą sieć konsumentów i sprzedawców. Płatności peer-to-peer to fascynujący element świata finansów, a P2P dopiero się rozwija...

Rynek mobilnych płatności bezgotówkowych zmienia się błyskawicznie – na co muszą przygotować się sprzedawcy? Z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się zmierzyć, czego nie wolno im przegapić?

Pedro Deserrano: Kolejny krok naszego planu to oferowanie aplikacji sprzedawcom. Ułatwi ona życie im oraz ich klientom, ponieważ transakcje będą dokonywane w czasie rzeczywistym. Mamy też nadzieję, że uda nam się przekonać jak największą liczbę sprzedawców do zintegrowania Paymit z ich systemami kasowymi. Nasza strategia zakłada najpierw stworzenie dużej sieci użytkowników Paymit. Im więcej użytkowników, tym większe zainteresowanie ze strony sprzedawców!

Bardzo dziękuję za wywiad.